Polka dots i ich nakrapiana historia

Dodano: Luty 18, 2017  /  5 komentarzy

W moim pierwszym wpisie postanowiłam skupić się na sobie… a dokładniej na nazwie mojego bloga:) Dlaczego polka dot? Co to właściwie jest i dlaczego pojawia się w blogu modowo – historycznym? Już spieszę z wyjaśnieniami.

Polka dot to nic innego jak nazwa wzoru, który składa się z diagonalnie ułożonych kropek. Klasyczna polka dot jest dwukolorowa- inny kolor mają kropki, inny tło na którym się znajdują. W wersjach alternatywnych można się spotkać z wielokolorowymi groszkami, lub kropkami o nieregularnym kształcie. Angielskie słowo dot oznacza m.in kropkę, punkt, kruszynkę. A skąd w nazwie słowo polka? Musimy cofnąć w czasie się do lat 30′ XIX wieku. W 1835 roku czeski taniec – polka wchodzi na salony. Staje się modny na parkietach Pragi, Wiednia i innych europejskich stolic, a z czasem jego sława dosięga Stany Zjednoczone. Taniec swoją nazwę zawdzięcza czeskiemu słowu pulka, które znaczy tyle co połowa. Niestety nigdy w życiu nie tańczyłam polki (przynajmniej świadomie:) więc na potrzeby bloga postanowiłam zasięgnąć nieco więcej informacji… Polka jest to taniec wesoły, skoczny, tańczony w parze po obwodzie koła. Jego podstawą jest pół-krok, któremu zawdzięcza nazwę. W wielu źródłach, w tym również na wikipedii, można odnaleźć informację że w XIX wieku, na pamiątkę powstania listopadowego, przechrzczono taniec z pulki na polkę. Na fali popularności tańca w europie zaczęto nazywać różne przedmioty na jego cześć. W rezultacie powstały polka-hats, polka-curtains, polka-jacket i oczywiście polka dots.

ALCALA LA REAL / CONCIERTO DE MARIA JOSE SANTIAGO / JUAN RAFAEL HINOJOSA

Jeżeli jesteśmy już przy tematyce tanecznej warto wspomnieć, że polka dot na stałe zapisała się w kulturze hiszpańskiej. Tzw traje de flamenco, czyli suknie stworzone specjalnie z myślą o flamenco, często są zdobione czarnymi lub białymi kropkami.

Polka dot znalazła szerokie zastosowanie w branży akwafluwialnej (puszczam oczko dla wszystkich wielbicieli Co ludzie powiedzą:). W 1928 roku Miss America – Norma Smallwood została sfotografowana w stroju kąpielowym zdobionym przez nierównomiernie rozstawione groszki. Jednak prawdziwy szał na stroje kąpielowe w deseniu polka dot nastał w 1951 roku, kiedy to 16-sto letni Brian Hyland wylansował przebój pt Itsy bitsy, teeny weeny, yellow polka dot bikini. Piosenka opowiada dramat małej dziewczynki, która pierwszy raz w życiu wkłada na siebie żółte bikini i w obawie przed reakcją otoczenia robi, co tylko może aby zostać w ukryciu. Teledysk zapewnia wiele wrażeń estetycznych poczynając od frywolnej mimiki samego Hyland’a (i jego fryzury) po niezwykle skąpy strój dziewczynki. Sądzę, że na jej miejscu również miałabym opory przed pokazaniem się światu:)

Człowiekiem, który wie wszystko o omawianym przez nas wzorze jest Yayoi Kusama. Yayoi jest japońską artystką, która całą
swoją twórczość podporządkowała polce dot.  Był to główny temat jej obrazów, rzeźb, performarsów a także… ubrań, bowiem artystka na obrzeżach swojej twórczości zajmowała się również projektowaniem. Polka dot w jej wykonaniu przeważnie wykonana jest w jaskrawych, neonowych kolorach i zajmuje całą powierzchnie przedmiotu, lub pomieszczenia (jak na zdjęciu obok). Jakby tego było mało, w 1969 roku wykonała performers pt Grand Orgy to Awaken the Dead at the MOMA. Polegał on na pomalowaniu przez artystkę nagich ciał modeli. Chyba nie muszę dodawać jakim wzorem się posłużyła:) Kusama zapytana czym według niej jest polka dot, odpowiedziała:

Polka dot ma formę słońca, które jest symbolem energii całego świata i naszego życia, ma również kształt księżyca, który jest spokojny. Okrągło, delikatna, kolorowa, bezsensowna i nieznana. Polka dot stała się ruchem… Polka dot jest drogą do nieskończoności.

 

Komentarze (5)

  • Zastanawiałam się skąd taka nazwa, takiego wpisu szukałam, super ;)!
  • niby zwykłe kropki a tyle można o nich napisać:)
  • Brawo Aniu! Życzę powodzenia <3
    • Bardzo dziękuję.
  • Ciekawy artykuł! :)

Dodaj komentarz